1,2 Gbps feletti adatátviteli sebességet ért el mobilinterneten a Telenor

Sikeres tesztet hajtottak végre a Telenor rádiós kísérleti laborjában

forrás: Prím Online, 2016. december 16. 07:35

A Telenor és partnere, a ZTE szakemberei közösen tesztelték az eddigi leggyorsabb Hipernet adatátviteli sebességet a mobilszolgáltató székházának rádiós kísérleti helyiségében, Törökbálinton. Az újonnan tesztelt technológiát, amely a 4. és 5. generációs mobilinternet hálózatok közti átkötést jelentheti, többszörös sebesség és kapacitás mellett alacsonyabb válaszidő jellemzi.

A Telenor által nyújtott jelenlegi leggyorsabb Hipernet 4G+ mobilinternet 300 Mbps elméleti letöltési sebességre képes, ami a gyakorlatban egy DVD-nyi adat letöltését kb. 2 perc alatt teszi lehetővé. A Telenor székház rádió-kísérleti laboratóriumában most elvégzett teszteken, egy új technológia segítségével 1,215 Gbps mobilinternet átviteli sebességet értek el, amivel egy DVD-nyi adatmennyiség 31 és fél másodperc alatt tölthető le a mobilhálózaton. Ez a gyorsaság az új technológia leglátványosabb eleme, de a Telenor szakemberei hangsúlyozzák: ebben az esetben már nem csak a sebesség számít!

 

 

Sebesség és kapacitás, kiemelkedően gyors válaszidő

A mobilhálózatban a felhasználó által érzékelt sebesség szorosan összefügg az adott cella kapacitásával. Ha csak egy készülék kapcsolódik egy 4G bázisállomásra, az megkapja annak teljes lehetséges sávszélességét. Ha kettő készülék csatlakozik, felesben osztoznak a kapacitáson; újabb eszközök csatlakozásával tovább osztódik a rendelkezésre álló sávszélesség. A mobilkommunikációs hálózatban ezért fontos a nagy sebességű, azaz nagy kapacitású átjátszó eszközök biztosítása, amely egyidejűleg a lehető legtöbb készüléket képes a megfelelő internetezési élménnyel kiszolgálni.

 

Az internethálózat kapacitása mellett a hálózati válaszidő is nagyon fontos tényező. Minél rövidebb, alacsonyabb a válaszidő, annál gördülékenyebb a kommunikáció két eszköz között. Például egy online autóverseny-játékban, ahol több ember vezet egyszerre a pályán, nagyon fontos, hogy a pilóták azonos időben lássák versenytársaikat, ugyanis egy másodpercnyi késés is a játékélmény és az igazságos verseny rovására megy. Az üzleti életben az alacsony válaszidő például online liciteken elengedhetetlen a kiegyenlített versenyhez. A jelenlegi 4G+ hálózaton a válaszidő jellemzően 16-30 milliszekundum (ms). A Telenor által most tesztelt technológia képes 10 ms alá vinni ezt az értéket, míg a még jelenleg is szabványosítás alatt álló 5G hálózat várhatóan az emberi agy sebességével, akár 1 milliszekundumos alatt lesz képes reagálni. Ez a gyors válaszidő már alkalmas az önjáró és hálózatban közlekedő járművek irányítására és azok egymás közti kommunikációjára, valamint a precízebb távorvoslásra is lehetőséget biztosít.

 

 

„Jelenleg a Hipernet 4G szolgáltatásunk kültéri lakossági lefedettsége országosan mintegy 98%-os. Az épületek több fallal elválasztott, belső helyiségeiben elérhető 4G+ lefedettségünk Budapesten már eléri a 84,9%-ot, és több nagyvárosban zajlik hasonló fejlesztés. A most bemutatott különleges sebességet és cellakapacitást az eddigi megoldásokhoz képest a 800, 1800, 2600 MHz-es tartományból még több saját frekvencia bevonásával, fejlettebb antennatechnológia és magasabb rendű modulációs mód együttes használatával értük el, partnerünk, a ZTE segítségével.” – mondta Csaba Tamás, a Telenor hálózatfejlesztésért felelős stratégiai tanácsadója.

 

A most kísérleti szinten bemutatott technológia elterjedése segíti a stabil és jó minőségű mobilinternet-elérést zsúfoltabb területeken is, például stadionok, koncertek, fesztiválok helyszínén, míg a megnövekedett sebesség akár szuper-felbontású, 4K-s videók, vagy VR tartalmak továbbítására is alkalmas lehet.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Jön az év legnagyobb innovációs és startup fesztiválja

A 2015-ben indult Startup Safari Budapest hazánk egyik legnagyobb startup konferenciájaként idén ismét megnyitja kapuit, június 11-én 12 helyszínen közel 100 előadással és interaktív programmal várja az érdeklődőket, melynek során számos hazai szakember mellett nemzetközi előadókkal élőben is lehet majd találkozni és kérdezni tőlük. Nemcsak üzleti, hanem mélyebb technológiai és innovációs témákkal foglalkozik az esemény, angol és magyar nyelven egyaránt.

2024. május 16. 19:47

Teljes mértékben napenergiával működtethető a Lenovo üllői gyárának innovációs központja

Új, a nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) innovációkat ellátó napelemeket telepített a Lenovo üllői gyártóüzeme. A vállalat 2023 októberében átadott létesítményében működő globális innovációs központja ezáltal azt is biztosítja, hogy az ügyfelek 100%-ban napenergiával tesztelhessék a HPC-munkaterhelést.

2024. május 16. 14:43

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 16. 13:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38